Jury

Izabela Żukowska – Literacka Opiekunka Konkursu

Pisarka, dziennikarka i przewodniczka po Warszawie. Autorka kryminałów historycznych poświęconych Trójmiastu – Teufel, Gotenhafen i Nad miastem anioły, powieści historyczno-obyczajowej Skazy oraz współautorka książki Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina”, która opowiada o początkach polskiej kinematografii. Odkąd sięga pamięcią, chciała pisać. Uważa, że pisanie czyni z niej najszczęśliwszą osobę na świecie, choć często męczy się nad pustą kartką, zmagając się ze słowami. Słowa mogą uwznioślać, dodawać siły, tworzyć zupełnie nowe światy. Jak rozwijać pisarską pasję i literackie rzemiosło, uczy na warsztatach pisarskich.

Faustyna Toeplitz-Cieślak

Warszawianka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Państwowej  Wyższej Szkole Teatralnej im. A. Zelwerowicza. W czasie studiów zainteresowała się historią teatru żydowskiego w Polsce. Od 1990 roku jako dziennikarka radiowa zajmująca się sprawami kultury pracowała min w  „ Pierwszym Programie Polskiego Radia, w radiowej „ Trójce”,   Programie II. Współpracowała z telewizją ‘Polsat” oraz telewizją TVN. Jest współautorką (razem z Izabelą Żukowską) książki „Sfinks. Wizjonerzy i Skandaliści kina”. Najbardziej ciekawią ją ludzie i to , co przyniesie jutro.

Małgorzata Sobieszczańska

Scenarzystka i pisarka. Autorka scenariuszy seriali telewizyjnych (min. „Egzamin z życia”, „Tancerze”, „Druga szansa”), a także słuchowisk radiowych. Scenariusz, którego była współautorką, znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril, film na jego podstawie – pod tytułem „Zwyczajna sprawa” – został zrealizowany na Ukrainie (reż. Walentyn Wassjanowycz, 2013). Kolejny scenariusz filmu fabularnego pt. „Zgoda” otrzymał nagrodę w konkursie Script Pro, a sam film – nagrodę First Look na festiwalu w Locarno. Za debiutancką książkę „Z ostatniej chwili” otrzymała nominację do Wielkiego Kalibru oraz nagrodę w kategorii debiut. Jej kolejna książka – „Kilka dni lata” (Wydawnictwo Literackie) przez kilka tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu na liście bestsellerów empiku.

Justyna Majchrzak

Jestem żywym przykładem na to, że marzenia się spełniają. Dawno, dawno temu wymarzyłam sobie, że będę pracować w radiu. I tak rzeczywiście się stało. Jestem dziennikarką Polskiego Radia, współpracuję z wieloma programami, ale na stałe i od zawsze jestem związana z radiową Czwórką. Przez wiele lat prowadziłam audycje dla najmłodszych słuchaczy i nadal zdarza mi się do nich mówić. Teraz zajmuję się radiową publicystyką i kulturą. Lubię słowa, lubię z ich pomocą działać na wyobraźnię moich słuchaczy. I słowo daję, że to się sprawdza!

Komentarze są wyłączone.

• Oczo5 Con