Jury

Jury

 

Małgorzata Włodarczyk

Przedstawiciel Organizatora Konkursu – Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza

 

 

 

Izabela Żukowska

Pisarka, dziennikarka, przewodniczka warszawska.

 

Czytaj więcej

Autorka kryminałów historycznych poświęconych Trójmiastu – „Teufel”, „Gotenhafen” i „Nad miastem anioły”, powieści historyczno-obyczajowej „Skazy” oraz współautorka książki „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina”, która opowiada o początkach polskiej kinematografii. Odkąd sięga pamięcią, chciała pisać. Uważa, że pisanie czyni z niej najszczęśliwszą osobę na świecie, choć często męczy się nad pustą kartką, zmagając się ze słowami. Słowa mogą uwznioślać, dodawać siły, tworzyć zupełnie nowe światy. Jak rozwijać pisarską pasję i literackie rzemiosło, uczy na warsztatach pisarskich.

 

 

 

Faustyna Toeplitz-Cieślak

Warszawianka, teatrolożka, dziennikarka radiowa.

 

Czytaj więcej

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. A. Zelwerowicza. W czasie studiów zainteresowała się historią teatru żydowskiego w Polsce. Od 1990 roku jako dziennikarka radiowa zajmuje się sprawami kultury. Pracowała min w „Pierwszym Programie Polskiego Radia, w radiowej „Trójce”, Programie II. Współpracowała z telewizją „Polsat” oraz telewizją TVN. Jest współautorką książki „Sfinks. Wizjonerzy i Skandaliści kina”. Najbardziej ciekawią ją ludzie i to, co przyniesie jutro.

 

 

 

Małgorzata Sobieszczańska

Scenarzystka i pisarka.

 

Czytaj więcej

Autorka scenariuszy seriali telewizyjnych (min. „Egzamin z życia”, „Tancerze”, „Druga szansa”), a także słuchowisk radiowych. Scenariusz, którego była współautorką, znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril, film na jego podstawie – pod tytułem „Zwyczajna sprawa” – został zrealizowany na Ukrainie (reż. Walentyn Wassjanowycz, 2013). Kolejny scenariusz filmu fabularnego pt. „Zgoda” otrzymał nagrodę w konkursie Script Pro, a sam film – nagrodę First Look na festiwalu w Locarno. Za debiutancką książkę „Z ostatniej chwili” otrzymała nominację do Wielkiego Kalibru oraz nagrodę w kategorii debiut. Jej kolejna książka – „Kilka dni lata” (Wydawnictwo Literackie) przez kilka tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu na liście bestsellerów empiku.

 

 

 

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Dziennikarka radiowa, kulturoznawczyni, mama.

 

Czytaj więcej

Dziennikarka redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia, ze szczególnym zamiłowaniem do rozmawiania z poetami i tłumaczami. Od przeszło dziesięciu lat redaktorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży, emitowanych w radiowej Jedynce. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na UW, podczas studiów doktoranckich prowadziła zajęcia z antropologii kultury, antropologii słowa i poetyki, współautorka podręcznika „Estetyka twórczości słownej. Zagadnienia i wybór tekstów”, interesowała się także antropologią cielesności. Sympatyzowała z grupą warszawskich neolingwistów – poetów szukających w języku i dla języka nowych wyrazów i nowych znaczeń. Mama pierwszoklasistki i przedszkolaczki.