Jury

Jury

Małgorzata Włodarczyk

Koordynator Konkursu Literackiego, pomysłodawca konkursu i jurorka reprezentująca Stowarzyszenia Parafiada

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Historycznym (Instytut Muzykologii). W latach 1990 – 2007 dziennikarz muzyczny – pracownik Polskiego Radia, w tym współpracownik Teatru Polskiego Radia, autorka słuchowisk i audycji dla dzieci i młodzieży („Źródełko”, „Małe co nieco”), 2007 – 2015 stały współpracownik Polskiego Radia. Organizatorka koncertów i festiwali (m.in. Festiwal Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” – Polskie Radio Warszawa). Autorka publikacji płytowych (m.in. płyty z serii „Muzyka Źródeł”) oraz haseł do Multimedialnej Encyklopedii PWN. Od 2011 r. szefowa Komisji Kultury Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie, juror wieloletniego programu realizowanego przez Stowarzyszenie „Moja Mała Ojczyzna” (2005-2008). Inicjatorka i koordynatorka zadań z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży, m.in. warsztatów literacko-dziennikarskich „Nie pozostawiaj świata takim jakim jest” poświęconych Januszowi Korczakowi,  warsztatów dziennikarskich „Zrób sobie radio!”, historycznych i varsavianistycznych, propagator czytelnictwa poprzez realizację „plenerowej czytelni” dla dzieci i młodzieży, i wielu innych. Pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu literackiego o Nagrodę Giętkiego Pióra (2016 –Sienkiewicz, 2017 – Conrad, 2018 – Herbert, 2019 – Wyspiański, 2020 – Karol Wojtyła.


Izabela Żukowska

Opiekunka Literacka Konkursu

Z wykształcenia muzykolog i socjolog, absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Redaktor Programu I Polskiego Radia i Polskiego Radia Dzieciom. W latach 2010-2013 pracowała jako wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Pisarka – autorka powieści Teufel, Gotenhafen, Nad miastem anioły, Skazy i Fałszywa nuta oraz współautorka (z Faustyną Toeplitz-Cieślak) książek Sfinks oraz Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności, wyróżnionej tytułem Książki Roku 2018. Autorka słuchowisk radiowych, uhonorowana nagrodą Talanton za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia. 


Elżbieta Błachowicz

Przedstawicielka Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Ukończyła polonistykę na Wydziale Nauk HumanistycznychKUL, absolwentka Podyplomowych Studiów Humanistycznych Instytutu Badań Literackich PAN, dyplomowana nauczycielka języka polskiego oraz wiedzy o kulturze w VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, certyfikowany tutor CW, członek Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, członek Zespołu Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN, ekspert w zespole współpracującym z CKE w ramach projektu modernizacji egzaminu maturalnego z języka polskiego od roku 2015, lider zespołu egzaminatorów OKE, autorka i współautorka publikacji stanowiących wsparcie merytoryczno – metodyczne dla nauczycieli i uczniów, osób zajmujących się zarządzaniem oświatą i edukacją, szkoleniami, programami edukacyjnymi i rozwojowymi, trenerów rozwoju osobistego i doradców zawodowych; autorka opartych na nauce społecznej Jana Pawła II programów: dydaktyczno – wychowawczego „Aby bardziej BYĆ”, innowacyjnych programów tutoringowych o charakterze naukowym i rozwojowym „Talenty i zadania” oraz „Od przeciętności do wyjątkowości w ramach warszawskiego projektu dla uzdolnionych „Wars i Sawa”; tutor kilkudziesięciu olimpijczyków, laureatów i finalistów konkursów międzynarodowych i krajowych, reprezentantka Polski w Dialogu Paneuropejskim w Brukseli w 2014; jako inicjatorka działań wolontariatu zorganizowała w 2003 r. wraz z uczniami i ich rodzicami spotkania młodzieży w ramach Europejskiej Konferencji Sportowej Special Olimpics z przedstawicielami liderów programu z różnych krajów Europy i Azji, mającego na celu przybliżenie idei Olimpiad Specjalnych w Polsce, akcentowanie moralnych i duchowych cech osób z upośledzeniem umysłowym, wpajanie wobec nich poczucia godności i szacunku; inspiracji do pracy i wystąpień publicznych szuka w życiu i twórczości Karola Wojtyły/Jana Pawła II, współpracuje z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie (m.in. współtworzyła dwie edycje projektu „Poszukiwacze skarbu JP2”, opracowała autorski programu warsztatów dla warszawskich nauczycieli w ramach realizacji społecznego, międzynarodowego projektu „Słowo zabiera głos” w 100-lecie urodzin ks. J. Twardowskiego); prowadzi warsztaty dla nauczycieli i uczniów na temat etosu Jana Pawła II oraz etyki komunikacji.

Za swoją pracę i działalność odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, otrzymała Nagrodę Prezydenta Warszawy „Sapere auso”, Nagrody Kuratora Oświaty oraz wyróżnienie Ministra Spraw Zagranicznych za promowanie wśród uczniów wysokich standardów kształcenia w dziedzinie praw człowieka.


Faustyna Toeplitz-Cieślak

Polska dziennikarka radiowa, autorka książek z dziedziny historii teatru i filmu.

Po ukończeniu nauki w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego we Wrocławiu rozpoczęła w roku 1984 studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studia ukończyła w roku 1989 pracą magisterską p.t. „Teatralia w „Naszym Przeglądzie” (1923–1929)” napisaną pod kierownictwem prof. Zbigniewa Raszewskiego.

Jest autorką publikacji w „Pamiętniku Teatralnym” dotyczącej dziejów teatru żydowskiego w Warszawie: „Faustyna Toeplitz, „Pod Trzema Murzynami”.

Od roku 1990 do roku 2008 pracowała (z przerwami) w Polskim Radiu, zajmując się w programach I, II i III publicystyką kulturalną i filmem.

Wspólnie z Izabelą Żukowską napisała i wydała dwie książki: „Sfinks – Wizjonerzy i skandaliści kina” poświęconą pierwszej polskiej wytwórni filmowej oraz „Hotel Bristol, Na rogu historii i codzienności” o dziejach słynnego warszawskiego hotelu.

Pierwsza z nich otrzymała nagrodę Magazynu Literackiego Książki za Książkę Miesiąca.

Druga z nich uhonorowana została mianem Książki Roku 2018 w kategorii „Varsaviana”.

Jest córką Krzysztofa Teodora Toeplitza i Barbary Modelskiej, żoną Tomasza Cieślaka – realizatora dźwięku w Polskim Radiu, matką Mateusza i Matyldy.


Małgorzata Sobieszczańska

Pisarka, scenarzystka

Absolwentka Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna) oraz Studium Scenariuszowego w łódzkiej Szkole Filmowej.

Autorka scenariusza filmu fabularnego – „Zgoda” – reżyser Maciej Sobieszczański, za który otrzymała nagrodę w konkursie Script Pro oraz na Festiwalu „Walkirie Filmowe”, a sam film zdobył nagrody na festiwalach min. w Locarno, Montrealu, Chicago i Gdyni.

Autorka scenariuszy seriali telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych.

Członkini Komisji Selekcyjnej konkursu scenariuszowego Script Pro.

Wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej, w Liceum Filmowym oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Za książkę „Z ostatniej chwili” otrzymała nominację do Wielkiego Kalibru oraz nagrodę w kategorii debiut. Jej książki „Kilka dni lata” oraz „Drugi koniec świata” (Wyd. Literackie) przez kilka tygodni utrzymywały się na pierwszym miejscu na liście bestsellerów empik.com.

Członkini Związku Zawodowego Scenarzystów Polskich – Gildii Scenarzystów oraz grupy Kobiety Filmu.