Jury

Izabela Żukowska Opiekunka Literacka KonkursuIzabela Żukowska – Literacka Opiekunka Konkursu

Pisarka, dziennikarka i przewodniczka po Warszawie. Autorka kryminałów historycznych poświęconych Trójmiastu – Teufel, Gotenhafen i Nad miastem anioły, powieści historyczno-obyczajowej Skazy oraz współautorka książki Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina”, która opowiada o początkach polskiej kinematografii. Odkąd sięga pamięcią, chciała pisać. Uważa, że pisanie czyni z niej najszczęśliwszą osobę na świecie, choć często męczy się nad pustą kartką, zmagając się ze słowami. Słowa mogą uwznioślać, dodawać siły, tworzyć zupełnie nowe światy. Jak rozwijać pisarską pasję i literackie rzemiosło, uczy na warsztatach pisarskich.

Anna Janyska

Scenarzystka, dramaturg, pisarka, poetka, tłumaczka poezji czeskiej. Wiele lat spędziła w Pradze, gdzie publikowała w czasopismach literackich poezję pisaną w języku czeskim. Pisze opowiadania, powieści („Rozwód, kłamstwo i wielka woda”), dramaty („Dzielenie przez zero”/Teatr Śląski), scenariusze do seriali (Pensjonat pod Różą, Kopciuszek, Tancerze, Galeria, Dom nad rozlewiskiem, Życie nad rozlewiskiem). Tłumaczy poezję czeską  (Jachym Topol „Kocham cię jak wariat”, antologia  „Czeski undergroud”). Jesienią ukaże się powieść „ To nie jest opowieść dla młodych ludzi”, a w przygotowaniu jest już następna…

Małgorzata Sobieszczańska

Scenarzystka i pisarka. Autorka scenariuszy seriali telewizyjnych (min. „Egzamin z życia”, „Tancerze”, „Druga szansa”), a także słuchowisk radiowych. Scenariusz, którego była współautorką, znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril, film na jego podstawie – pod tytułem „Zwyczajna sprawa” – został zrealizowany na Ukrainie (reż. Walentyn Wassjanowycz, 2013). Kolejny scenariusz filmu fabularnego pt. „Zgoda” otrzymał nagrodę w konkursie Script Pro, a sam film – nagrodę First Look na festiwalu w Locarno. Za debiutancką książkę „Z ostatniej chwili” otrzymała nominację do Wielkiego Kalibru oraz nagrodę w kategorii debiut. Jej kolejna książka – „Kilka dni lata” (Wydawnictwo Literackie) przez kilka tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu na liście bestsellerów empiku.

Komentarze są wyłączone.